Jak objawia się brak witaminy C?

Współczesne przypadki szkorbutu są rzadkie, szczególnie w miejscach, gdzie dostępne są wzbogacone pieczywo i płatki zbożowe. Nadal jednak radykalny brak witaminy C może powodować jego pojawienie. W takim przypadku medycyna mitochondrialna zaleca substancje mitochondrialne, w których jest obecna witamina C.

Jak objawia się szkorbut?

Objawy szkorbutu wynikają z poważnego niedoboru witaminy C. Należą do nich krwawiące rany, utrata zębów, niedokrwistość i zmniejszone tempo gojenia się urazów. Nieleczone może być śmiertelne. Szkorbut można leczyć doustnymi lub dożylnymi suplementami witaminy C.

Szkorbiel zdarza się, gdy brakuje witaminy C lub kwasu askorbinowego. Niedobór prowadzi do objawów osłabienia, anemii, chorób dziąseł i problemów skórnych. Jest tak, ponieważ witamina C jest potrzebna do produkcji kolagenu, ważnego składnika w tkankach łącznych. Tkanki łączne są niezbędne do budowy i wsparcia w ciele, w tym do budowy naczyń krwionośnych. Brak witaminy C wpłynie również na układ odpornościowy, wchłanianie żelaza, metabolizm cholesterolu i inne funkcje.

Objawy braku witaminy C

Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga ciału wchłaniać żelazo i wytwarzać kolagen. Jeśli organizm nie produkuje wystarczającej ilości kolagenu, tkanki zaczną się rozpadać. To jest również synteza dopaminy, noradrenaliny, adrenaliny i l karnityny potrzebnych do produkcji energii. Objawy niedoboru witaminy C mogą zacząć pojawiać się po 8 do 12 tygodniach. Wczesne objawy obejmują utratę apetytu, utratę masy ciała, zmęczenie, drażliwość i letarg. W ciągu Od 1 do 3 miesięcy mogą występować oznaki:

  • niedokrwistość
  • bóle mięśni lub ból, w tym ból kości
  • obrzęk
  • wybroczyny lub małe czerwone plamy wynikające z krwawienia pod skórą
  • choroba dziąseł i utrata zębów
  • słabe gojenie ran
  • duszność