Główny czynnik odpowiadający za starzenie

Starzejemy się ze względu na upływ czasu i skracanie się telomerów z każdym podziałem komórkowym. Medycyna mitochondrialna pokazuje nam jednak, że efekty starzenia często są wyraźnie pogarszane przez inny czynnik ? niewydolną produkcję energii.

Substancje mitochondrialne i ich znaczenie

Substancje wykorzystywane w mitochondriach możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej będzie m.in. witamina B Complex, witamina B3, witamina B12 oraz selen, a także witamina C. W drugiej grupie pojawia się kwas alfa liponowy, l karnityna i glutation. W pierwszej grupie znajdujemy regulatory procesu oddychania komórkowego oraz substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Druga grupa to też antyoksydanty, ale ich podstawowym celem jest umożliwianie przetwarzania bardzo kreślonych substancji chemicznych. Dla przykładu, l karnityna bierze udział w rozbijaniu tkanek tłuszczowych i docieraniu do zawartej w nich energii.

Zwiększenie produkcji energii

Nasz organizm działa słabo, nie regeneruje się i nie odbudowuje swoich struktur, kiedy brakuje mu budulca, ale zazwyczaj ten budulec tak naprawdę posiada. W rzeczywistości znacznie częściej problemem jest tutaj brak odpowiedniej ilości energii do wykonywania potrzebnych czynności. Energię można  uzyskać tylko poprzez procesy oddychania komórkowego, a te wcale nie muszą być zawsze na najwyższych obrotach. Zawsze martwimy się o surowce dla naszego organizmu, a nie martwimy się o proces dostarczania energii do przerobu tych surowców, co za sprawą medycyny mitochondrialnej wreszcie się zmienia.